1
پنجمین جلسه انجمن استان

پنجمین جلسه انجمن استان

پنجمین جلسه انجمن استان
1397/10/9 يكشنبه در راستای اجرای برنامه توسعه پایدار فرهنگی در شهرستان اندیکا؛ پنجمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان خوزستان برگزار شد پنجمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان خوزستان با هدف بررسی مشکلات مناطق محروم و کتابخانه های عمومی استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان، پنجمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان خوزستان با حضور محمد صادق کریمی کیا، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان؛ منصور کوهی رستمی، مدیر کل کتابخانه های عمومی خوزستان؛ محمد جوروند، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان؛ وحید کیانی، مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان؛ منصور کتانباف، شهردار کلان شهر اهواز؛سیده فرانک موسوی، مدیر کل امور بانوان استانداری خوزستان؛ غلامحسین خواجه، رئیس دانشگاه چمران اهواز و اعضای انجمن  کتابخانه های عمومی  اداران کل آموزش و پرورش، امور شهری و شورای های استانداری خوزستان در محل سالن جلسات استانداری خوزستان برگزار شد.

در این جلسه، منصور کوهی رستمی، مدیر کل کتابخانه های عمومی خوزستان با اشاره به تاکیدات استاندار خوزستان  به راه اندازی پروژه های عمرانی و احداث کتابخانه ها در مناطق محروم گفت: عمده پروژه های عمرانی کتابخانه های عمومی استان به مرحله بهره برداری  و افتتاح شد که تا پایان سال چند باب دیگر از این کتابخانه ها نیز به بهره برداری خواهد رسید.

وی ادامه داد: ساخت کتابخانه مرکزی در شهرستان دزفول به عنوان دومین کتابخانه مرکزی استان، توجه بیشتر به مناطق محروم در اجرای برنامه های آموزشی و احداث کتابخانه های عمومی در این مناطق، گسترش روبرو رشد برنامه های فرهنگی و آموزشی در سطح استان در هفته کتاب و مناسبت ها، نهائی شدن طرح مطالعاتی کتابخانه دیجیتال و الکترونیک استان، اتصال کتابخانه های عمومی به نرم افزار مدیریت سامان در ۱۵۹ کتابخانه ، برگزاری دوره توانمند سازی آموزش در سطح استان در سال جاری، میزبانی ۱۵۰ کتابدار در چهار استان با مرکز یت خوزستان برای اجرای دوره آموزشی ، برنامه ریزی در حوزه کودک و نوجوان و مجهز کردن بخش های کودک و اجرای مشترک فرهنگی با کانون پرورش میزبان قصه گویی های جنوب از جمله برنامه های است که در طول سال جاری برگزار شد.

کوهی رستمی با اشاره به شاخص های کتابخانه ای شهرستان اندیکا گفت: شهرستان اندیکا دارای ۴ باب کتابخانه که به ازای هر ۱۲۵۰۰ نفر یک کتابخانه فعال وجود دارد؛ ۴ درصد مردم شهرستان اندیکا عضو کتابخانه های عمومی هستند که از میانگین استان و کشور بالاتر است. به ازاء هر ۱۰۰ اندیکایی ۵۴ جلد کتاب و ۲ متر فضای کتابخانه ای وجود دارد.

وی تصریح کرد: در راستای عدالت اجتماعی ماموریتی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شورای اجتماعی کشور ابلاغ شد که شهرستان اندیکا به عنوان شهرستان کم برخوردار از لحاظ اجرای برنامه های فرهنگی و آموزشی مورد توجه ویژه قرار گیرد و نهاد کتابخانه های عمومی کشور نیز با همکاری سایر دستگاه ها به اجرای این برنامه می پردازد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان خوزستان گفت: اجرای برنامه های فرهنگی و آموزشی در شهرستان اندیکا در دوسطح ملی و استانی  در حال برنامه ریزی است که در استان با هماهنگی سایر دستگاه های اجرایی در سه حوزه زیر ساختی و محتوایی می توان اقدامات موثری به انجام رساند که از جمله  آن سامان دادن به ۴ باب کتابخانه و تجهیزات، ساخت کتابخانه در مناطق پرجمعیت، ضرورت راه اندازی کتابخانه سیار براساس وضعیت جفرافیایی و عشایری شهرستان، برنامه های محتوایی و آموزشی و اجتماعی با محوریت خانواده و کودک و نوجوان به شمار می رود.

در این جلسه، محمد صادق کریمی کیا، مدیرکل امرو اجتماعی و فرهنگی خوزستان گفت شهرستان اندیکا به لحاظ تقسیمات کشوری نوپاست و در حوزه آسیب های اجتماعی  باید با شناسایی ظرفیت های موجود در شهرستان و با اعتبارات ملی و استانی مشکلات موجود بخش فرهنگی را حل کرد.

وی در خصوص اعتبارات مختلف به ویژه اعتبارات بخش فرهنگی افزود: یک نقشه راه برای زیرساخت های فرهنگی وتقویت کتابخانه های عمومی از شورای اجتماعی و برنامه ریزی در سال ۹۸ ترسیم شود.

وی افزود: تنها مشکل ما فقط ساخت و ساز و راه اندازی ساختمان های فرهنگی نیست و مهم است نوع بهره برداری است که باید منجر به فرهنگ سازی شود. بنابراین برنامه های فرهنگی خوبی در هفته فرهنگی در شهرستان تا پایان سال انجام خواهد شد.

مرادی علی سعیدی پور، فرماندار اندیکا در این نشست به مشکلا شهرستان اندیکا در بخش فرهنگی نیز پرداخت و افزود: از جمعیت ۶۱ هزار نفری سیار روستایی  و عشایری در شهرستان اندیکا ۱۶۱۶ نفر عضو کتابخانه های هستند و حدود ۱۰ درصد مردم اندیکا در شهر ساکن هستند.

وی اضافه کرد: در شهرستان اندیکا از نظر فرهنگی بخشی از رویدادهای قوم لر که موردعلاقمند آن مردم هست کار نشده و می طلبد روی موضوعات نوشتاری و آثار مکتوب در قالب رویدادهای فرهنگی و جغرافیای منطقه اندیکا کار شود. مهاجرت در شهرستان اندیکا افزایش یافته است و باعث شد یک حاشیه نشین در اطراف استان های همجوارو مرکزاستان ایجاد شود که مشکلات خدمات رسانی در شهرهای بزرگ را نیز بوجود آورده است.

همچنین وحید کیانی، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان گفت: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان در شهرستان اندیکا مرکز فرهنگی  ندارد که در تلاش هستیم این مهم با همراهی مسئولین ذی ربط انجام شود.

وی به اجرای برنامه های با محوریت حوزه کودک و نوجوان اشاره کرد و گفت: برای حضور در مناطق اندیکا با هماهنگی کتابخانه های عمومی برنامه های مناسبی برگزار شد که ادامه دار خواهد بود.

سیده فرانک موسوی، مدیر کل امور بانوان استانداری گفت: استفاده از اجرای برنامه های فرهنگی و آموزشی بخشی از دغدغه های شهرستان اندیکا به شمار می رود و  باید در زمینه مشکلات معیشتی، فقر و آسیب های اجتماعی تلاش کرد.و این اداره کل در کنار سایر سازمان ها نیز برای توانمند سازی بانوان شهرستان بصورت ویژه برنامه ریزی خواهد کرد.

بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 241