1397/5/23 سه‌شنبه در دومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی مطرح شد؛ وضعیت پرداخت سهم نیم درصد شهرداری ها به حساب انجمن کتابخانه های عمومی خوزستان معاون سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان: پرداخت سهم نیم درصد شهرداری به حساب کتابخانه های عمومی سرمایه گذاری بلند مدت است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان، دومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان خوزستان با حضور علی حسین حسین زاده، معاون سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان، منصور کوهی رستمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان و اعضا انجمن استان در محل سالن جلسات استانداری برگزار شد.

شهرداری ها سهم نیم درصد کتابخانه ها را پرداخت کنند

در این جلسه، حسین زاده، تصریح کرد: با توجه به اینکه نهاد کتابخانه های عمومی خوزستان با طرح و برنامه های خوبی در حوزه کتاب و کتابخوانی پای کار آمده انتظار می رود سازمان هایی همچون شهرداری ها همکاری بیشتری کنند تا در آینده آثار و پیامدهای این حرکت مثبت را مشاهده کنیم لذا شهرداری ها سهم نیم درصد کتابخانه ها را پرداخت کنند.

 وی به پرداخت نیم درصد شهرداری ها به کتابخانه های عمومی اشاره کرد و افزود: پرداخت این مبلغ از سوی شهرداری ها هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری برای ارتقای حوزه کتابخوانی بصورت بلند مدت است از این رو ضروریست شهرداری ها به ویژه شهرداری اهواز در این زمینه اهتمام بیشتری داشته باشند.

 معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان بر لزوم برگزاری جلسه ای از سوی ادراه کل امور شهری و کتابخانه های عمومی با شهرداری های بزرگ استان تاکید کرد و ادامه داد: این جلسه تا پایان شهریور برگزار شود و میزان بدهی های هر شهرداری مشخص و نسبت به پرداخت آنها از سوی شهرداری ها اقدام و گزارش آن را در جلسه بعدی انجمن کتابخانه های عمومی استان ارائه شود.

 وی خاطر نشان کرد: با پرداخت بدهی شهرداری ها، کتابخانه های عمومی می توانند مسیر و گام بلندتر و گسترده تری را در راستای ارتقای فرهنگ کتابخوانی بردارند.

 احداث کتابخانه در روستاهای بالای هزار نفر خوزستان

معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان، از احداث و فعال کردن کتابخانه در روستاهای بالای هزار نفر استان تاکید کرد و اظهار داشت: باید وضعیت روستاها و تعداد کتابخانه های مورد نیاز آنها و همچنین کتابخانه های شبستانی از سوی اداره کل امور روستایی بررسی شود و پس از ارائه گزارش می توانیم برنامه ریزی هایی برای وضعیت کتابخانه های روستایی داشته باشیم.

 

حسین زاده در خصوص ساماندهی کتابخانه های عمومی روستایی استان عنوان کرد: این امکان وجود دارد که بتوانیم تا پایان سال به شکلی برنامه ریزی کنیم که از اعتبارات آموزش دهیاری ها مبلغی را برای احداث و فعال کردن کتابخانه های روستایی در سطح استان اختصاص دهیم که این مهم نیازمند همکاری و هم افزایی است.

منصور کوهی رستمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان در دومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی اظهار داشت:  مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان، میزان بدهی معوقه شهرداری  از سال 83 تا به امروز مبلغ بالای است، عنوان کرد: میزان پرداخت نیم درصد شهرداری ها در پنج ماهه سال 97، 192 میلیون تومان است که با توجه به تعداد 220 باب کتابخانه های عمومی فعال در استان، این مبلغ بسیار ناچیز است و جوابگو هزینه های جاری آب و برق و مصارف عمومی نیست و با این مبلغ نمی توان تحولات بزرگ در حوزه فرهنگ کتابخوانی در استان و مناطق آسیب پذیر را به اجرا گذاشت.

وی عنوان کرد: با جلسات و اقداماتی که از سوی استاندار خوزستان نسبت به پرداخت بدهی شهرداری ها به کتابخانه ها صورت گرفت، یک میلیارد تومان از این بدهی پرداخت شد که بیشترین پرداختی مربوط به شهرستان ماهشهر با پرداخت 240 میلیون تومان بود.

 وی با بیان اینکه با توجه به کمبود اعتبارات، توانستیم کلیه مشکلات سرمایشی و گرمایشی کتابخانه های عمومی استان را حل کنیم، یاد آور شد: برای ساماندهی و فعال کردن کتابخانه ها نیازمند منابع مالی هستیم و از آنجا که تنها منبع مالی کتابخانه ها از نیم درصد شهرداری هاست، لازم است شهرداری ها نسبت به پرداخت این مبلغ اهتمام ورزند.

شرکت ۵۱ هزار خوزستانی در جشنواره کتابخوانی رضوی

مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان، از شرکت ۵۱ هزار خوزستانی جشنواره کتابخوانی رضوی خبر داد و اظهار داشت: از این تعداد بیش از ۲۲ هزار نفر در بخش آنلاین و بیش از ۲۷ هزار نفر در بخش مکتوب شرکت کردند.

وی با بیان اینکه هفت کتاب در سه مقطع سنی کودک، نوجوان و بزرگسال برای شرکت در این جشنواره معرفی و توزیع شد، اضافه کرد: ماحصل این پروژه 45 روزه که در دو بخش مکتوب و آنلاین برگزار شد، شرکت بالغ بر 51 هزار نفر در این جشنواره بود که خوشبختانه در سطح استان از این جشنواره استقبال خوبی صورت گرفت.

 وی با اشاره به اینکه اخرین مهلت شرکت در بخش آنلاین این جشنواره 20 مرداد بود که 22 هزار و 181 نفر در این بخش شرکت کردند، افزود: همچنین در بخش مکتوب  42 هزار و 456 پرسشنامه توزیع شد که از این تعداد 27 هزار و 670 نفر پرسشنامه جمع آوری شد که 24 هزار و 571 پرسشنامه از سطح کتابخانه ها و سه هزار و 99 پرسشنامه از سطح سازمان ها تحویل داده شد.

 کوهی رستمی، بیشترین میزان شرکت سازمان ها در بخش مکتوب را مربوط به انجمن خیریه چهارده معصوم (ع)، سازمان زندان های استان، نیروی انتظامی و کانون اصلاح و تربیت  و در بخش اطلاع رسانی و تبلیغات، صدا و سیما استان و شرکت اتوبوس رانی کلانشهر اهواز دانست و اذعان داشت: همچنین شهرستان های اهواز، امیدیه، مسجدسلیمان و بهبهان بیشترین استقبال را در این بخش داشتند و در تبلیغات صدا و سیما و شرکت اتوبوس رانی کلانشهر اهواز در طول این برنامه در کنار ما بودند.

تحول در کتابخانه ها با همکاری شهرداری ها محقق می شود

در این جلسه، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، بر لزوم پرداخت نیم درصد شهرداری ها به کتابخانه های عمومی تاکید مرد و اظهار داشت: با پرداخت این سهم از سوی شهرداری ها، تحولات بنیادی در کتابخانه ها ایجاد می شود.

محمد جوروند، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با اشاره به فعالیت 220 کتابخانه عمومی در سطح استان، گفت: کتابخانه ها در استان دارای مشکلات بسیاری هستند که با پرداخت نیم درصد شهرداری ها می توان این مشکلات را مرتفع کرد.

 وی افزود: علیرغم تمام تعهداتی که صورت گرفته، شهرداری ها مکلف هستند که سهم خود را به کتابخانه ها پرداخت کنند ولی این کار به خوبی انجام نمی شود و این باعث شده کتابخانه ها دچار مشکل شوند ولی در صورت همکاری شهرداری ها تحولات بسیار بنیادی و اساسی در کتابخانه ها ایجاد خواهد شد.

 وی با بیان اینکه در همه دنیا، شهرداری ها متولی اصلی کتابخانه ها هستند ولی در استان ما آنگونه که شایسته است کمکی نمی شود، اضافه کرد: نیم درصد شهرداری ها در برخی شهرها 500 هزار تومان است ولی باز هم شهرداری ها همکاری نمی کنند که لازم است در این خصوص تدابیری اندیشیده شود.

 

 اختصاص مبلغی از محل بودجه آموزش دهیاری ها به ترویج و توسعه کتابخوانی و احداث کتابخانه در روستاهای

عبدالله حسینی، مدیرکل امور روستایی استانداری خوزستان، هم در این جلسه با بیان اینکه یک میلیون و 150 هزار نفر معادل 25 درصد از جمعیت استان در روستاها زندگی می کنند، اذعان داشت: نیم درصد کتابخانه ها یک دغدغه و مشکل همیشگی بوده که تاکنون هم حل نشده است.

 وی با بیان اینکه یکی از کارهای اولویت دار شهرداری ها باید توجه به کتابخانه ها باشد، تصریح کرد: پیشنهاد می شود با هماهنگی استاندار خوزستان، اداره کل امور مالیاتی، نیم درصد شهرداری ها به کتابخانه های عمومی را از بودجه شهرداری ها مستقیم به کتابخانه های واریز کند.

 وی از آمادگی اداره کل امور روستایی استانداری خوزستان جهت اختصاص مبلغی از محل بودجه آموزش دهیاری ها به ترویج و توسعه کتابخوانی و احداث کتابخانه در روستاهای با جمعیت بالای سه هزار نفر خبر داد و عنوان کرد: برای ساماندهی کتابخانه های عمومی روستایی استان و تقویت کتابخوانی در روستاها هم می توان از کتابخانه های سیار استفاده کرد.

میزان بدهی های شهرداری ها به کتابخانه های عمومی براساس تفریغ بودجه محاسبه می شود

شهاب صدیقی، مدیرکل امور شهری و شوراها استانداری خوزستان در این  جلسه با مطرح کردن اقدامات اداره کل امور شهری و شوراهای استان برای پرداخت نیم درصد سهم کتابخانه ها گفت: آن چیزی که در سال 95 برنامه ریزی شد، بررسی میزان بدهی های شهرداری ها از سال 83 تا 94  که باید به استناد قانون و براساس تفریغ بودجه به حساب نهاد کتابخانه ها واریز می شد.

وی ادامه داد: در 5 سال اخیر ما اختلاف نظر وجود داشت که از سرجمع این درآمدها تسهیلات دریافتی شهرداری هست یا کمک های دولتی وجود دارد؟ که با گرفتن جلسات حقوقی این اختلاف نظر حل شد که در سال 95 با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی  و 75 شهرداری صورتجلساتی تنظیم و تاکید شد اولا از سرجمع درآمد میزان بدهی ها مشخص شود دوما، توافق شده به پرداخت نیم درصد، سوما، پرداخت مبالغ در طول سال جاری انجام شود و چهارم درصورت عدم پرداخت از ناحیه شهرداری ها چه اتفاقی رقم بخورد.

صدیقی اظهار کرد: امیدواریم با توجه به اهمیت موضوع کتاب و کتابخوانی در روند توسعه استان و با ارائه راهکارها در سطح شهرداری های با مبلغ کمتر از 2 میلیون تومان با ارائه مفاصا حساب در جلسات انجمن و پرداخت نیم درصد بخشی از مشکلات کتابخانه های عمومی درسطح شهردارها حل شود.

وی ادامه داد: بدلیل پیچیدگی های زیاد در مشخص شدن سهم نیم درصد بدهی شهرداری ها به انجمن کتابخانه های عمومی استان در سطح کلانشهر اهواز و شهرداری های با بدهی های زیاد، باید جلساتی با حضور شهرداری ها و اداره کل کتابخانه های عمومی در اداره کل امور شهری و شوراها براساس قانون انجام شود تا میزان این بدهی ها بصورت دقیق مشخص شود.

 

مبلغین در امر ترویج کتاب به کتابخانه های عمومی کمک خواهند کرد

 

 حجت الاسلام محمدحسین بلک، مدیرکل تبلیغات اسلامی خوزستان، از فعالیت 150 کتابخانه شبستانی در مناطق روستایی خبر داد و با بیان اینکه این کتابخانه ها به صورت سالانه شارژ کتاب می شود، ابراز کرد: ما در مناطق روستایی مبلغینی داریم که مستقر هستند و حدود یکصد مرکز کتابخوانی را هم توسط این مبلغان دایر کردیم.

 وی با بیان اینکه جمع کتاب هایی که در این دو بخش روستایی ارسال شده، حدودا بیش از 300 هزار جلد کتاب است، تاکید کرد: از سال های گذشته ایده ای را پیگیری کردیم که در کنار هر خانه عالم روستایی یک اتاق هم به عنوان کتابخانه ساخته شود که چند مورد هم انجام شد.

 مدیرکل تبلیغات اسلامی خوزستان، خاطر نشان کرد: آمادگی داریم هم این مراکز و کتابخانه ها را توسعه دهیم و هم با مشارکت بیشتر در تقویت محتوای کتاب ها و ساماندهی کتابخانه ها تلاش کنیم

 

 در این جلسه، یکی از گروه های مردم نهاد فعال در حوزه کتاب و کتابخوانی در مناطق حاشیه اهواز به ارائه گزارش پرداخت و از پشتیبانی و مشارکت اداره کل کتابخانه های عمومی برای مردم این منطقه تقدیر کرد.

 

بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 286
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما